Учредяването на адвокатско дружество по смисъла на чл. 57 от Закона за адвокатурата се извършва от един или повече адвокати в писмена форма.
Съдържание на учредителния договор
- наименование на дружеството;
- имената и адресите на канторите на адвокатите - съдружници;
- седалище и адрес;
- предмет на дейност;
- вида и размера на вноските на всеки съдружник и оценката за непаричните вноски;
- начина на разпределение на приходите и разходите;
- начина на управление и представителство;
- условията за приемане на нови съдружници;
- условията за напускане на съдружници;
- основанията за изключване на съдружник;
- основанията за прекратяване на дружеството;
- начина на ликвидация.
Условия за участие в адвокатско дружество
Адвокат не може да бъде съдружник в повече от едно адвокатско дружество. Адвокатското дружество и съдружниците в него не могат да представляват лица с противоречиви интереси. Членуването в адвокатско дружество не ограничава съдружника за самостоятелно упражняване на адвокатската професия, ако друго не е предвидено в учредителния договор. В наименованието на адвокатското дружество се вписват и думите "адвокатско дружество", съответно "еднолично адвокатско дружество" и имената на един или няколко съдружници. Във всички книжа на дружеството, включително и в пълномощните пред съда, задължително се вписват имената на всички съдружници.
Вписване в адвокатската колегия
Процедурата по регистрация на адвокатско дружеството започва с вписване в адвокатския съвет на съответната адвокатска колегия. При подаването на заявление за вписване, подписано от всички адвокати, сключили учредителния договор, се представят и договора за учредяване на адвокатското дружество, протокол от учредителното събрание и нотариално заверени образци от подписите на адвокатите, които ще представляват дружеството.
Адвокатският съвет разглежда заявлението в 1-месечен срок от подаването му и се произнася с решение за вписване на дружеството. Непроизнасянето в срок се смята за мълчалив отказ, който подлежи на обжалване пред Висшия адвокатски съвет в 14-дневен срок.
Регистрация на адвокатско дружество в окръжния съд
Следва регистрация в окръжния съд по седалището на дружеството. Представят се следните документи: - заявление на управителния съвет или управителя;
- препис от учредителния договор/акт;
- трите имена, постоянните адреси и нотариално заверените образци от подписите представляващите адвокатското дружество; - извлечение от регистъра на адвокатите; - препис от решението на адвокатския съвет; - документ за направена първоначална вноска.
Държавната такса е в размер на 50 лева.
Регистър БУЛСТАТ
След вписване на дружеството в окръжния съд, то подлежи на регистрация в 7-дневен срок в регистър БУЛСТАТ при Агенция по вписванията.
Относно регистрация на адвокатско дружество, свържете се с нас, като отидете на контакти.
Comments